LD56050DPU105R
LD56050 Series 5.5 V 500 mA Ultra-Low Dropout Linear Regulator - DFN-4
Modèle ECAD:
Nom du fabricant: STMicroelectronics
Emballage standard:
Product Variant Information section
Code de date: 1819
Product Specification Section
STMicroelectronics LD56050DPU105R - Caractéristiques techniques
Attributes Table
Input Voltage-Max: 5.5V
Output Voltage Fixed: 1.05V
Dropout Voltage-Max: 250mV
Output Current-Max: 500mA
Tolerance (%): ±1.5%
Operating Temp Range: -40°C to +85°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 27µA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 38µV
Load Regulation: 1.5mV
Current - Limit: 700mA
Line Regulation (%): 0.02%