Manufacturer Part #
V3P6HM3_A/H
V3P6 Series 60 V 3 A Trench MOS Barrier Schottky Rectifier - DO-220AA (SMP)
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Vishay | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Reel Package Style:DO-220AA Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2513 | ||||||||||
Product Specification Section
Vishay V3P6HM3_A/H - Technical Attributes
Attributes Table
| Average Rectified Current-Max: | 3A |
| Peak Current-Max: | 60A |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 60V |
| Reverse Current-Max: | 900µA |
| Forward Voltage: | 0.53V |
| Configuration: | Single |
| Diode Capacitance-Max: | 250pF |
| Thermal Resistance: | 125°C/W |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +150°C |
| Package Style: | DO-220AA |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
12,000
USA:
12,000
On Order:
0
Factory Lead Time:
7 Weeks
Quantity
Unit Price
3,000
$0.12
6,000
$0.119
9,000
$0.118
12,000
$0.117
15,000+
$0.116
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Reel
Package Style:
DO-220AA
Mounting Method:
Surface Mount