25AA512-I/SN
25AA512 Series 512 Kbit (64K x 8) 5.5 V SMT SPI Bus Serial EEPROM - SOIC-8
ECAD Model:
Mfr. Name: Microchip
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2329
Product Specification Section
Microchip 25AA512-I/SN - Technical Attributes
Attributes Table
Memory Density: 512kb
Memory Organization: 64 K x 8
Supply Voltage-Nom: 1.8V to 5.5V
Clock Frequency-Max: 20MHz
Write Cycle Time-Max (tWC): 5ms
Package Style:  SOIC-8
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
Features:
  • 20 MHz max. Clock Speed
  • Byte and Page-level Write Operations
    • 128-byte page
    • 5 ms max.
    • No page or sector erase required
  • Low-Power CMOS Technology
    • Max. Write Current: 5 mA at 5.5 V, 20 MHz
    • Read Current: 10 mA at 5.5 V, 20 MHz
    • Standby Current: 1 μA at 2.5 V (Deep powerdown)
  • Electronic Signature for Device ID
  • Self-Timed Erase and Write cycles
    • Page Erase (5 ms, typical)
    • Sector Erase (10 ms/sector, typical)
    • Bulk Erase (10 ms, typical)
  • Sector Write Protection (16 K byte/sector)
    • Protect none, 1/4, 1/2 or all of array
  • Built-In Write Protection
    • Power-on/off data protection circuitry
    • Write enable latch
    • Write-protect pin
  • High Reliability
    • Endurance: 1 Million erase/write cycles
    • Data Retention: >200 years
    • ESD Protection: 4000 V
  • Temperature Ranges Supported;
    • Industrial (I): -40°C to +85°C