ATMEGA8515-16AU
ATmega Series 8 KB Flash 512 B SRAM 16 MHz 8-Bit Microcontroller - TQFP-44
ECAD Model:
Mfr. Name: Microchip
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2532
Product Specification Section
Microchip ATMEGA8515-16AU - Technical Attributes
Attributes Table
Family Name: ATmega
Core Processor: AVR
Program Memory Type: Flash
Flash Size (Bytes): 8kB
RAM Size: 512B
Speed: 16MHz
No of I/O Lines: 35
InterfaceType / Connectivity: EBI/EMI/SPI/UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/POR/PWM/Reset/Watchdog
Number Of Timers: 2
Supply Voltage: 4.5V to 5.5V
Operating Temperature: -40°C to +85°C