Manufacturer Part #
ULN2004A
ULN Series 50 V 500 mA Through Hole Seven Darlington Array - DIP-16
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | STMicroelectronics | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:25 per Tube Package Style:DIP-16 Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2301 | ||||||||||
Product Specification Section
STMicroelectronics ULN2004A - Technical Attributes
Attributes Table
| Polarity: | NPN |
| No of Arrays: | 7 |
| Output Current: | 500mA |
| Output Voltage: | 50V |
| Input Voltage: | 30V |
| CE Voltage-Max: | 50V |
| DC Current Gain-Min: | 1000 |
| Thermal Resistance: | 70°C/W |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +150°C |
| No of Terminals: | 16 |
| Package Style: | DIP-16 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Features & Applications
The ULN2001, ULN2002, ULN2003 and ULN 2004 are high voltage, high current darlington arrays each containing seven open collector darlington pairs with common emitters. Each channel rated at 500 mA and can withstand peak currents of 600 mA. Suppression diodes are included for inductive load driving and the inputs are pinned opposite the outputs to simplify board layout.
The versions interface to all common logic families:
The versions interface to all common logic families:
- ULN2001 (general purpose, DTL, TTL, PMOS, CMOS)
- ULN2002 (14-25 V PMOS)
- ULN2003 (5 V TTL, CMOS)
- ULN2004 (6-15 V CMOS, PMOS)
These versatile devices are useful for driving a wide range of loads including solenoids, relays DC motors, LED displays filament lamps, thermal printheads and high power buffers.
Features:
- Seven darlingtons per package
- Output current 500 mA per driver (600 mA peak)
- Output voltage 50 V
- Integrated suppression diodes for inductive loads
- Outputs can be paralleled for higher current
- TTL/CMOS/PMOS/DTL Compatible inputs
- Inputs pinned opposite outputs to simplify layout
Pricing Section
Global Stock:
3,740
USA:
3,740
On Order:
0
Factory Lead Time:
14 Weeks
Quantity
Unit Price
125
$0.186
300
$0.183
1,250
$0.179
3,000
$0.176
12,500+
$0.169
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
25 per Tube
Package Style:
DIP-16
Mounting Method:
Through Hole