RMCF2512JTR820
RMCF Series 2512 1 W 0.82 Ohm ±5 % ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
ECAD Model:
Mfr. Name: Stackpole Electronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
Stackpole Electronics RMCF2512JTR820 - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 0.82Ω
Rated Power: 1W
Tolerance (%): ±5%
Temp Coefficient: ±200ppm/°C
Rated Current: 3A
Technology: Thick Film
Working Voltage-Nom: 200V
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Case Size: 2512 (6432 Metric)
Height - Max: 0.7mm
Dielectric Withstanding Voltage: 100V
No. of Terminations: 2
Overload Voltage - Max: 400V