LDLN025PU29R
LDLN025 Series 2.9 V 250 mA Surface Mount Ultra Low Noise LDO - DFN-4 (1x1)
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics LDLN025PU29R - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Min: 1.5V
Input Voltage-Max: 5.5V
Output Voltage Fixed: 2.9V
Dropout Voltage-Max: 0.25V
Output Current-Max: 250mA
Tolerance (%): ±2%
Operating Temp Range: -40°C to +125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 12µA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 6.5µV
Load Regulation (%): 0.002%
Current - Limit: 0.5A
Line Regulation (%): 0.02%