MC78M15CDTRKG
MC78M00C Series 500 mA 15 V Fixed Output SMT LDO Voltage Regulator -TO-252
ECAD Model:
Mfr. Name: onsemi
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2520
Product Specification Section
onsemi MC78M15CDTRKG - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 35V
Output Voltage Fixed: 15V
Dropout Voltage-Max: 2V
Output Current-Max: 500mA
Tolerance (%): ±4%
Operating Temp Range: 0°C to 125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 3.2mA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 90µV
Load Regulation: 25mV
Current - Limit: 0.7A
Line Regulation: 10mV