RMCF2010FTR200
RMCF Series 2010 0.75 W 0.2 Ohm ±1% ±200 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
ECAD Model:
Mfr. Name: Stackpole Electronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2602
Product Specification Section
Stackpole Electronics RMCF2010FTR200 - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 0.2Ω
Rated Power: 0.75W
Tolerance (%): ±1%
Temp Coefficient: ±200ppm/°C
Technology: Thick Film
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Case Size: 2010 (5025 Metric)
Height - Max: 0.7mm