LD1117S25CTR
LD1117 Series 1300 mA 2.5 V Fixed Output Positive Voltage LDO Regulator- SOT-223
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics LD1117S25CTR - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 15V
Output Voltage Fixed: 2.5V
Dropout Voltage-Max: 1.2V
Output Current-Max: 1300mA
Package Style:  SOT-223 (TO-261-4, SC-73)
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
The LD1117S25CTR is a low drop fixed positive voltage regulator with an output voltage of 2.5 V and an output current up to 1300 mA. It is available in surface mount SOT-223-3 package. The 2.85 V type is ideal for SCSI-2 lines active termination.
High efficiency is assured by an NPN pass transistor, in this case, unlike than PNP one, the quiescent current flows mostly into the load. Only a very common 10 μF minimum capacitor is needed for stability. Chip trimming allows the regulator to reach a very tight output voltage tolerance, within ±1 % at 25 °C.
Features:
  • Low dropout voltage (1 V typ.)
  • 2.85 V device performances are suitable for SCSI-2 active termination
  • Output current up to 800 mA
  • Fixed output voltage of: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 5.0 V
  • Adjustable version availability (VREF= 1.25 V)
  • Internal current and thermal limit
  • Available in ±1 % (at 25 °C) and 2 % in full temperature range