RMCF1206FT28K0
RMCF Series 1206 28 kΩ ±1% 0.25 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
ECAD Model:
Mfr. Name: Stackpole Electronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
Stackpole Electronics RMCF1206FT28K0 - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 28kΩ
Rated Power: 0.25W
Tolerance (%): ±1%
Temp Coefficient: ±100ppm/°C
Technology: Thick Film
Working Voltage-Nom: 200V
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Case Size: 1206 (3216 Metric)
Height - Max: 0.7mm
Dielectric Withstanding Voltage: 100V
No. of Terminations: 2
Overload Voltage - Max: 400V