MIC5219-3.3YMM-TR
MIC5219 Series 500 mA 3.3 V Fixed Output Surface Mount LDO Regulator- MSOP-8 T/R
ECAD Model:
Mfr. Name: Microchip
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
Microchip MIC5219-3.3YMM-TR - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Min: 2.5V
Input Voltage-Max: 12V
Output Voltage Fixed: 3.3V
Dropout Voltage-Max: 500mV
Output Current-Max: 500mA
Package Style:  MSOP-8
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
The MIC5219-3.3YMM TR is an efficient linear voltage regulator with high peak output current apability, very-low-dropout voltage, and better than 1% output voltage accuracy. Dropout is typically 10 mV at light loads and less than 500 mV at full load.
The MIC5219 is designed to provide a peak output current for start-up conditions where higher inrush current is demanded. It features a 500 mA peak output rating. Continuous output current is limited only by package and layout.
The MIC5219 can be enabled or shut down by a CMOS or TTL compatible signal. When disabled, power consumption drops nearly to zero. Dropout ground current is minimized to help prolong battery life. Other key features include reversed-battery protection, current limiting, over temperature shutdown, and low noise performance with an ultra-low-noise option. The MIC5219-3.3YMM TR is available in MM8 8pin power MSOP package.
Features:
  • 500 mA output current capability
  • MSOP-8 package - 500mA continuous
  • Low 500 mV maximum dropout voltage at full load