Manufacturer Part #
166.7000.5302
166 Series Time Delay 80 V 30 A 19.7 x 19 mm FKS ATO Yellow Blade Fuse
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Littelfuse | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:500 per Bulk Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Littelfuse 166.7000.5302 - Product Specification
Shipping Information:
Item cannot ship to certain countries.
See List
Item cannot ship to following countries:
Mexico
HTS Code:
8536.10.00.40
ECCN:
EAR99
PCN Information:
File
Date
DISCONTINUATION-IMMEDIATE
03/18/2026
Details and Download
Description:Littelfuse Inc. would like to notify you of the obsolescence of our Legacy Product FKS 80V fuses (Legacy PCN# A0094). Due to the obsolescence and unavailability of critical raw materials for 25A and 30A littelfuse are not able to accept ordersLTB - August 6th, 2026LTS - December 30th, 2026Sample Availability - June 29th, 2026 Release to market - July 6th, 2026
Part Status:
Active
Active
Littelfuse 166.7000.5302 - Technical Attributes
Attributes Table
| Voltage Rating: | 80V |
| Response Characteristic: | Slo-Blo |
| Current Rating: | 30A |
| Resistance: | 1.79mΩ |
| Interrupting Rating: | 1000A |
| Color: | Green |
| Typical Melting I2t (A2sec): | 1500A |
| Dimension: | L 19mm x W 5mm |
| Moisture Sensitivity Level: | 1 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
16 Weeks
Quantity
Unit Price
500+
$4.18
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
500 per Bulk
Mounting Method:
Through Hole