Manufacturer Part #
HF115F/012-1HS1F(257)
HF115F Series 16 A SPST 110 VDC Through Hole Power Relay
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Hongfa | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1 per Box Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 1543 | ||||||||||
Product Specification Section
Hongfa HF115F/012-1HS1F(257) - Technical Attributes
Attributes Table
| Relay Type: | Power |
| Contact Form: | SPST (1 Form C) |
| Nominal Coil Voltage: | 110V |
| Contact Current-Max: | 16A |
| Switching Voltage: | 440V |
| Rated Power: | 0.4W |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ |
| Height - Max: | 15.7mm |
| Termination Style: | PCB |
| No of Terminals: | 4 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
40
USA:
40
On Order:
0
Factory Lead Time:
18 Weeks
Quantity
Unit Price
20
$1.07
40
$1.06
100
$1.03
250
$1.01
500+
$0.965
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1 per Box
Mounting Method:
Through Hole