Manufacturer Part #
206838-2
CPC Series 1 Free Hanging Receptacle 24 Position Circular Plastic Connector
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1 per Box |
||||||||||
| Date Code: | 2401 | ||||||||||
TE Connectivity 206838-2 - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
Product Description: CPC HousingsKind of change:MaterialGeneral Description of ChangesThe CPC portfolio is undergoing material harmonization to a consolidated Polybutylene Terephthalate (PBT) resin, including the transition of Nylon (PA) components and the incorporation of all applicable parts into the updated material framework. The new PBT material meets all current functional and performance requirements of the component and is fully qualified for the intended application.Reason for Changes:TE are transitioning and consolidating to a new resin material (PBT) as part of our commitment to sustainability and improved service. This material change enables a reduction of approximately 30% in CO emissions and enhances supply chain reliability. It also supports better alignment across our product lines, helping us respond more consistently to customer needs and maintain a high level of service.First Ship Date of Changed Items (Changed Parts Only): 15-JUL-2026
Part Status:
TE Connectivity 206838-2 - Technical Attributes
| Type: | CPC-Connector |
| Style/Orientation: | Free Hanging Receptacle |
| No of Positions: | 24 |
| Mating Type: | Threaded |
| Termination: | Male/Pin Crimp |
| Material: | Plastic |
| Voltage Rating: | 250V |
| Current Rating: | 13A |
| Shell Size: | 23 |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
Features & Applications
The 206838-2 is a 24 position free hanging receptacle circular plastic connector.
Features:
- Connector Type = Housing
- Mount = Free Hanging
- Mount Angle = Straight
- Shell Size = 23
- Number of Power Positions = 0
- Mating Retention Type = Threaded Coupling
- Number of Positions = 24
- Number of Signal Positions = 24
- Contact Type = Pin
- Reverse Gender = Standard
- Connector Style = Receptacle
- Mating Alignment Type = Keyed
- Housing Material = Thermoplastic - GF
- RoHS/ELV Compliance = RoHS compliant, ELV compliant
Available Packaging
Package Qty:
1 per Box