EBM12MMNN
24 Position ( 2 x 12 ) 3.96 mm Center Edgecard Connector
ECAD Model:
Mfr. Name: Sullins
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
Sullins EBM12MMNN - Technical Attributes
Attributes Table
Type: Board to Board
Style/Orientation: Straight Header/Plug
No of Positions: 24
Pitch: 3.96 mm
Termination: Solder
Features & Applications
EBM12MMNN is a dual row 12 position, 24 contacts total, male edgecard, .156” contact centers, card extender termination for straddle mount without mounting ears.