Manufacturer Part #
103638-2
MTE Series 3 Position 2.54 mm Black Male Pin Through Hole Connector Header
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:2014 per Tube Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
TE Connectivity 103638-2 - Technical Attributes
Attributes Table
| No of Positions: | 3 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Style/Orientation: | Vertical |
| Termination: | Solder |
| Operating Temp Range: | -65°C to +105°C |
| Voltage Rating: | 267V |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Plating: | Gold |
| Material: | Thermoplastic |
| No of Rows: | 1 |
| Gender: | Male |
| Type: | Header |
| Mating Type: | Latch Holder |
| Color: | Black |
| Insulation Resistance: | 5000MΩ |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
14 Weeks
Quantity
Unit Price
2,014
$0.41
4,028+
$0.40
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
2014 per Tube
Mounting Method:
Through Hole