Manufacturer Part #
1-178294-2
4 Position 3.81 mm Solder Right Angle Through Hole 1 Port Tube Male Connector
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1520 per Tube Mounting Method:PCB Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
TE Connectivity 1-178294-2 - Technical Attributes
Attributes Table
| No of Positions: | 4 |
| Pitch: | 3.81 mm |
| Style/Orientation: | Right Angle Header/Plug |
| Termination: | Solder |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Voltage Rating: | 250V |
| Current Rating: | 8A |
| Contact Plating: | Gold |
| Material: | Polyester |
| No of Rows: | 1 |
| Gender: | Male |
| Type: | Shrouded Header |
| Mating Type: | Detent Latch |
| Mounting Method: | PCB Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
12 Weeks
Quantity
Unit Price
1,520+
$1.73
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1520 per Tube
Mounting Method:
PCB Mount