Manufacturer Part #
UPW1J181MPD
PW Series 180 uF 63 V 105°C Ø10 x 20 mm LS=5 mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nichicon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Nichicon UPW1J181MPD - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | PW |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 180µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 63V |
| Lifetime@Temperature: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Ripple Current: | 890mA |
| Impedance: | 147mΩ |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 20mm x D 10mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
19 Weeks
Quantity
Unit Price
100
$0.225
250
$0.22
1,500
$0.215
4,000+
$0.205
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Mounting Method:
Through Hole