Manufacturer Part #
RSLD035-7A
100 - 277Vac, 17.6W, 720mA, 17.5-24.5V, [0-10V], IP64 LED Driver
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Enedo | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Box |
||||||||||
| Date Code: | 2424 | ||||||||||
Product Specification Section
Enedo RSLD035-7A - Technical Attributes
Attributes Table
| Nominal Input Voltage: | 100VAC to 277VAC |
| Max Output Power: | 17.6W |
| Minimum Output Voltage: | 17.5V |
| Maximum Output Voltage: | 24.5V |
| Minimum Output Current: | 720mA |
| Maximum Output Current: | 720mA |
| Input Power Factor: | 0.9 |
| Efficiency: | 90% |
| Number of Output Channels: | 1 |
| Certifications: | CE,cUL,UL |
| Driver Class: | Class II,Class 2 |
| IP Rating: | IP64 - Outdoor Lighting Rating |
| Dimming Control: | 0-10V |
| Minimum Dimming Level: | 10% |
| Is Dim to Off: | False |
Features & Applications
The RSLD035-7A is a STRATO 17.6 W 0.72 A 24.5 V dimmable LED Driver Module.
ROAL Electronics offers the STRATO LED driver series, which is designed to generate one constant current output from a wide range AC input. The size and performance of these products make them the ideal choice for LED lighting applications.
STRATO is designed for directly powering LEDs in commercial & industrial lighting applications. The product’s extremely small form factor and high efficiency makes it suitable for integration into most light fixtures and standard electrical junction boxes.
STRATO LED drivers carry a full five-year warranty.
RSLD035-7A specification:
- Max. Output Power: 17.6 W
- Input Voltage: 120 ~ 277 V
- Output Current: 720 mA
- Output Voltage: 17.5 ~ 24.5 V
- IP rating: IP64
- Negative temperature coefficient thermistor pin
- Dimming Method: 0-10 V
- Dimming Range (%): 100% ~ 10%
To see related STRATO products, click here.
Pricing Section
Global Stock:
51
USA:
51
On Order:
0
Factory Lead Time:
12 Weeks
Quantity
Unit Price
1
$28.35
3
$27.95
5
$27.76
15
$27.36
25+
$27.00
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
50 per Box