Manufacturer Part #
MCP6V76UT-E/LTY
MCP6V76 Series 170 μA 2 MHz SMT Zero-Drift Operational Amplifier - SC-70-5
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Microchip | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Std. Mfr. Pkg |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Microchip MCP6V76UT-E/LTY - Technical Attributes
Attributes Table
| Amplifier Type: | General Purpose |
| No of Channels: | 1 |
| Slew Rate-Nom: | 1V/µs |
| Input Offset Voltage-Max: | 0.75µV |
| Gain Bandwidth Product: | 2MHz |
| Average Bias Current-Max: | 1pA |
| Supply Voltage: | 2V to 5.5V |
| Supply Current: | 170µA |
| Output Type: | Rail to Rail |
| Operating Temp Range: | -40°C to +125°C |
| Output Current: | 26mA |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Quantity
Unit Price
3,000+
$0.949
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Std. Mfr. Pkg