LD1117DT25TR
LD1117 Series 1300 mA 2.5 V Fixed SMT Positive Voltage Regulator - TO-252
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2446
Product Specification Section
STMicroelectronics LD1117DT25TR - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 15V
Output Voltage Fixed: 2.5V
Dropout Voltage-Max: 1.2V
Output Current-Max: 1300mA
Rated Power: 12W
Tolerance (%): ±1%
Operating Temp Range: 0°C to 125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 10mA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 100µV
Load Regulation: 10mV
Line Regulation: 6mV