LDK220C27R
LDK220 Series 2.5 to 13.2 Vin 200 mA 2.7 Vout LDO Linear Regulator - SOT323-5L
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics LDK220C27R - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Min: 2.5V
Input Voltage-Max: 13.2V
Output Voltage Fixed: 2.7V
Dropout Voltage-Max: 350mV
Output Current-Max: 200mA
Rated Power: 500mW
Tolerance (%): ±2%
Operating Temp Range: -40°C to +125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 1µA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 20µV
Load Regulation (%): 0.003%
Current - Limit: 500mA
Line Regulation (%): 0.05%