STTH12R06DIRG
STTH12R06 Series Turbo 2 12 A 600 V Ultrafast Rectifier Flange Mount -TO-220AC
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2517
Product Specification Section
STMicroelectronics STTH12R06DIRG - Technical Attributes
Attributes Table
Average Rectified Current-Max: 12A
Peak Current-Max: 100A
Reverse Voltage-Max [Vrrm]: 600V
Reverse Current-Max: 45µA
Forward Voltage: 2.9V
Configuration: Single
Forward RMS Current [If rms]: 24A
Diode Capacitance-Max: 20pF
Reverse Recovery Time-Max: 45ns
Thermal Resistance: 3.3°C/W
Operating Temp Range: -65°C to +175°C
Storage Temperature Range: -65°C to +175°C
Package Style:  TO-220-2 (TO-220AC)
Mounting Method: Flange Mount
Features & Applications
The STTH12R06DIRG uses ST Turbo 2 600 V technology and is specially suited as a boost diode in continuous mode power factor corrections and hard switching conditions. This device is also intended for use as a free wheeling diode in power supplies and other power switching applications.
Features:
  • Ultrafast switching
  • Low reverse recovery current
  • Low thermal resistance
  • Reduces switching losses
  • Package insulation voltage:
  • TO220AC ins: 2500 VRMS
  • TO-220FPAC: 2000 VDC