Manufacturer Part #
NTBG045N065SC1
NTBG045N065SC1 Series N-Channel 650 V 50 mOhm Silicon Carbide MOSFET - D2PAK-7
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | onsemi | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:800 per Reel Package Style:D2PAK-7 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
onsemi NTBG045N065SC1 - Technical Attributes
Attributes Table
| Technology: | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Product Status: | Active |
| Fet Type: | N-Ch |
| No. of Channels: | 1 |
| Drain-to-Source Voltage [Vdss]: | 650V |
| Drain Current: | 62A |
| Input Capacitance: | 1890pF |
| Power Dissipation: | 242W |
| Operating Temp Range: | -55°C to +175°C |
| Package Style: | D2PAK-7 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
17 Weeks
Quantity
Unit Price
800+
$7.02
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
800 per Reel
Package Style:
D2PAK-7
Mounting Method:
Surface Mount