RSLD035-14
100 - 277Vac, 34.3W, 700mA, 35-49V, [0-10V], IP64 LED Driver
ECAD Model:
Mfr. Name: Enedo
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2611
Product Specification Section
Enedo RSLD035-14 - Technical Attributes
Attributes Table
Nominal Input Voltage: 100VAC to 277VAC
Max Output Power: 34.3W
Minimum Output Voltage: 35V
Maximum Output Voltage: 49V
Minimum Output Current: 700mA
Maximum Output Current: 700mA
Input Power Factor: 0.9
Efficiency: 90%
Number of Output Channels: 1
Certifications: CE,cUL,UL
Driver Class: Class I,Class II
IP Rating: IP64 - Outdoor Lighting Rating
Dimming Control: 0-10V
Minimum Dimming Level: 10%
Is Dim to Off: False
Features & Applications
The RSLD035-14 is a STRATO 34.3 W 0.7 A 49 V dimmable LED Driver Module.
STRATO LED drivers carry a full five-year warranty.
RSLD035-14 specification:
  • Max. Output Power: 34.3 W
  • Input Voltage: 120 ~ 277 V
  • Output Current: 700 mA
  • Output Voltage: 35 ~ 49 V
  • IP rating: IP64
  • Negative temperature coefficient thermistor pin
  • Dimming Method: 0-10 V
  • Dimming Range (%): 100% ~ 10%