AS6C4008-55SIN
AS6C4008 Series 4-Mbit (512 K x 8) 3 V 55 ns CMOS Static RAM - SOIC-32
ECAD Model:
Mfr. Name: Alliance Memory
Standard Pkg:
Date Code:
Product Specification Section
Alliance Memory AS6C4008-55SIN - Technical Attributes
Attributes Table
Memory Density: 4Mb
Memory Organization: 512 K x 8
Supply Voltage-Nom: 3V
Access Time-Max: 55ns
Temperature Grade: Industrial
Package Style:  SOIC-32
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
The AS6C4008 is well designed for very low power system applications, and particularly well suited for battery back-up non -volatile memory application. The AS6C4008 operates from a single power supply of 2.7V ~ 5.5V.