Manufacturer Part #
R5F562N8ADFB#10
32BIT MCU RX62N 512K/96K QFP144 2.7-3.6V
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Renesas | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:480 per Tray Package Style:LQFP-144 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Renesas R5F562N8ADFB#10 - Product Specification
Shipping Information:
Item cannot ship to certain countries.
See List
Item cannot ship to following countries:
HTS Code:
8542.31.00.25
ECCN:
3A991.a.2
This item may be subject to export licensing controls.
PCN Information:
N/A
File
Date
Part Status:
Active
Active
Renesas R5F562N8ADFB#10 - Technical Attributes
Attributes Table
| Family Name: | RX62N |
| Core Processor: | RX |
| Program Memory Type: | Flash |
| Flash Size (Bytes): | 512kB |
| RAM Size: | 96kB |
| Speed: | 100MHz |
| No of I/O Lines: | 103 |
| InterfaceType / Connectivity: | I2C/SCI/SPI/USB |
| Peripherals: | LVD/POR/PWM |
| Supply Voltage: | 2.7V to 3.6V |
| Operating Temperature: | -40°C to +85°C |
| On-Chip ADC: | 4-chx10-bit/8-chx12-bit |
| On-Chip DAC: | 2-chx10-bit |
| Package Style: | LQFP-144 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
Factory Lead Time:
18 Weeks
Quantity
Unit Price
3
$10.05
5
$10.00
20
$9.86
30
$9.82
75+
$9.68
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
480 per Tray
Package Style:
LQFP-144
Mounting Method:
Surface Mount