Manufacturer Part #
LTL-4261N
Red 3 mm T-1 60° Tinted Diffused 60 mcd 1.8 V LED Through Hole
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | LITEON | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1000 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2534 | ||||||||||
Product Specification Section
LITEON LTL-4261N - Technical Attributes
Attributes Table
| No of LEDs: | 1 |
| Color: | Red |
| Lens Type: | Diffused |
| Forward Voltage: | 1.8V |
| Forward (Drive) Current: | 20mA |
| Intensity: | 60mcd |
| Viewing Angle: | 60° |
| Wavelength: | 660nm |
| Rated Power: | 100mW |
| Operating Temp Range: | -40°C to +100°C |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +100°C |
| Mounting Method: | Through Hole |
Features & Applications
The LTL-4261N is a 3 mm T-1 60° Through Hole Tinted Diffused 60 mcd Red LED.
Features:
- Ultra brightness
- Versatile mounting on P.C board or panel
- I.C compatible/low current requirement
- Reliable and rugged
Pricing Section
Global Stock:
3,000
USA:
3,000
On Order:
0
Factory Lead Time:
12 Weeks
Quantity
Unit Price
200
$0.0912
400
$0.0895
1,000
$0.0872
2,500
$0.085
5,000+
$0.0813
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1000 per Bag
Mounting Method:
Through Hole