KF25BD-TR
KF25 Series 500 mA 2.5 V Fixed Output VLDO Regulator with Inhibit - SOIC-8
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 1740
Product Specification Section
STMicroelectronics KF25BD-TR - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 20V
Output Voltage Fixed: 2.5V
Dropout Voltage-Max: 0.7V
Output Current-Max: 500mA
Tolerance (%): ±2%
Operating Temp Range: -40°C to +125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 0.5mA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 50µV
Load Regulation: 2mV
Current - Limit: 1A
Line Regulation: 2mV
Package Style:  SOIC-8
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
The KF25BD-TR is a 2.5 V, 500 mA very low drop voltage regulator with inhibit and available in SOIC-8 package.
Features:
  • Very low dropout voltage (0.4 V)
  • Very low quiescent current (typ. 50 μA in OFF mode, 500 μA in ON mode)
  • Output current up to 500 mA
  • Logic-controlled electronic shutdown
  • Output voltages of 2.5; 3.3; 5; 8 V
  • Internal current and thermal limit
  • Only 2.2 μF for stability
  • Available in ±2 % accuracy at 25 °C
  • Supply voltage rejection: 70 db (typ.)
  • Temperature range: -40 to 125 °C