PIC32MX575F512L-80I/PT
PIC32MX Series 512 kB Flash 64 kB RAM SMT 32-Bit Microcontroller - TQFP-100
ECAD Model:
Mfr. Name: Microchip
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2425
Product Specification Section
Microchip PIC32MX575F512L-80I/PT - Technical Attributes
Attributes Table
Family Name: PIC32MX
Core Processor: MIPS32 M4K
Program Memory Type: Flash
Flash Size (Bytes): 512kB
RAM Size: 64kB
Speed: 80MHz
No of I/O Lines: 85
InterfaceType / Connectivity: CAN/I2C/SPI/UART/USB
Peripherals: Analog Comparators/CAN/I2C/On-Chip-ADC/PWM/SPI/UART/USB/Watchdog
Number Of Timers: 5
Supply Voltage: 2.3V to 3.6V
Operating Temperature: -40°C to +85°C
On-Chip ADC: 16-chx10-bit
Watchdog Timers: 1
Package Style:  TQFP-100
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
PIC32MX575F512L-80I/PT is a 32-bit Microcontroller which has 512 KB of Flash Program Memory with 85 I/O's. It's maximum CPU speed is 80 MHz with an operating voltage range of 2.3 V - 3.6 V in a 100-Pin TQFP package. It has an industrial temperature range of -40°C to +85°C and is lead free.
Features:
  • MCU Core:
    • 80 MHz, 1.56 DMIPS/MHz, 32-bit MIPS M4K® Core.
    • USB 2.0 On-The-Go Peripheral with integrated PHY.
    • CAN2.0b module with 1024 transmit/receive buffers.
    • 4 Dedicated DMA Channels for USB OTG & CAN.
    • 5 Stage pipeline, Harvard architecture.
    • MIPS16e mode for up to 40% smaller code size.
    • Single cycle multiply and hardware divide unit.
    • 32 x 32-bit Core Registers.
    • 32 x 32-bit Shadow Registers.
    • Fast context switch and interrupt response.
  • MCU System Features:
    • 512 K Flash (plus 12 K boot Flash).
    • 64 K RAM (can execute from RAM).
    • 8 Channel General Hardware DMA Controller.
    • Flash prefetch module with 256 Byte cache.
    • Lock instructions or data in cache for fast access.
    • Programmable vector interrupt controller.
  • Analog Features:
    • Fast and Accurate 16 channel 10-bit ADC.
    • Max 1 Mega sample per second at +/- 1 LSB, conversion available during SLEEP & IDLE.
  • Power Management Modes:
    • RUN, IDLE, and SLEEP modes.
    • Multiple switchable clock modes for each power mode, enables optimum power settings.
  • Debug Features:
    • iFlow Trace: Non-intrusive Hardware Instruction Trace port (5 Wires).
    • 8 hardware breakpoints (6 Instruction and 2 Data).
    • 2 wire programming and debugging interface.
    • JTAG interface supporting Programming, Debugging and Boundary scan.
  • Other MCU Features:
    • Fail-Safe Clock Monitor - allows safe shutdown if clock fails.
    • 2 Internal oscillators (8 MHz & 31 KHz).