Manufacturer Part #
SK12-LTP
Diode Schottky 20V 1A
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Micro Commercial Components | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Reel Package Style:DO-214AA Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2546 | ||||||||||
Product Specification Section
Micro Commercial Components SK12-LTP - Product Specification
Shipping Information:
Item cannot ship to certain countries.
See List
Item cannot ship to following countries:
Viet Nam
HTS Code:
8541.10.00.80
ECCN:
EAR99
PCN Information:
Part Status:
Active
Active
Micro Commercial Components SK12-LTP - Technical Attributes
Attributes Table
| Product Status: | Not Recommended for New Designs |
| Average Rectified Current-Max: | 1A |
| Peak Current-Max: | 30A |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 20V |
| Reverse Current-Max: | 0.1mA |
| Forward Voltage: | 0.5V |
| Diode Capacitance-Max: | 125pF |
| Operating Temp Range: | -55°C to +125°C |
| Leakage Current: | 0.1mA |
| Configuration: | Single |
| Package Style: | DO-214AA |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
9,000
USA:
9,000
Factory Lead Time:
15 Weeks
Quantity
Unit Price
3,000
$0.0479
6,000
$0.0472
12,000
$0.0464
15,000
$0.0461
45,000+
$0.0446
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Reel
Package Style:
DO-214AA
Mounting Method:
Surface Mount