Manufacturer Part #
RDER71H105K2M1H03A
RDE Series 1 uF 50 V ±10 % Tolerance X7R Radial Multilayer Ceramic Capacitor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Murata | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:2000 per Reel Package Style:RADIAL Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2525 | ||||||||||
Product Specification Section
Murata RDER71H105K2M1H03A - Technical Attributes
Attributes Table
| Capacitance: | 1µF |
| Dielectric: | X7R |
| Rated Voltage: | 50V |
| Tolerance (%): | ±10% |
| Dissipation Factor: | 0.025% |
| Capacitance Change Rate: | ±15% |
| Operating Temp Range: | -55°C to +125°C |
| Insulation Resistance: | 10000MΩ |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Dimension: | H 5.5mm x T 3.15mm x L 6mm |
| Package Style: | RADIAL |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
6,000
USA:
6,000
On Order:
0
Factory Lead Time:
10 Weeks
Quantity
Unit Price
2,000
$0.158
4,000
$0.156
6,000
$0.155
8,000
$0.154
10,000+
$0.152
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
2000 per Reel
Package Style:
RADIAL
Mounting Method:
Through Hole