Manufacturer Part #
21021511305
M8 Seires 3 Position Male Pin Straight Metal Shell Circular Connector
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | HARTING | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:10 per Bag |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
HARTING 21021511305 - Technical Attributes
Attributes Table
| Type: | Miniature-Circular-Connector |
| Style/Orientation: | Free Hanging Plug |
| No of Positions: | 3 |
| Termination: | Male/Pin Crimp |
| IP Rating: | IP67 |
| Material: | Metal |
| Voltage Rating: | 32V |
| Current Rating: | 4A |
| Shell Size: | M8 |
| Operating Temp Range: | -25°C to +85°C |
Features & Applications
The 21021511305 is a Part of M8 Series 3 position 2.5-5.1 mm diameter Male IDC termination Circular connector.
Specifications:
- Series: M8
- Type: Cable connector
- Current: 4 A
- Application: Sensors
- Gender: male
- Termination Type: IDC termination HARAX
- Rated Voltage: 32 V
- Class of Protection: IP 65 / IP 67
- Wire cross section: AWG 26-22; 0.14-0.34 mm²
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
5 Weeks
Quantity
Unit Price
10
$9.09
30
$9.00
50
$8.96
100
$8.91
200+
$8.83
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
10 per Bag