Manufacturer Part #
BAS521BX
High-voltage switching diode, in an ultra small SOD524
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nexperia | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Std. Mfr. Pkg Package Style:SOD-523 (SC-79) Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Nexperia BAS521BX - Technical Attributes
Attributes Table
| Type: | Standard |
| Configuration: | Single |
| Reverse Current-Max: | 100nA |
| Forward Voltage: | 1.25V |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 200V |
| Reverse Recovery Time-Max: | 50ns |
| Power Dissipation: | 250mW |
| Diode Capacitance-Max: | 2pF |
| Average Forward Current-Max: | 250mA |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| Package Style: | SOD-523 (SC-79) |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
CALL Weeks
Quantity
Unit Price
21,000
$0.0218
45,000
$0.0215
60,000
$0.0213
75,000+
$0.0211
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Std. Mfr. Pkg
Package Style:
SOD-523 (SC-79)
Mounting Method:
Surface Mount