Manufacturer Part #
BUK9K30-80EX
BUK9K30 Series Dual N-Channel 80 V 30 mOhm Logic Level Mosfet - LFPAK-56D
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nexperia | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1500 per Std. Mfr. Pkg Package Style:TO-263-3 (D2PAK) Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Nexperia BUK9K30-80EX - Technical Attributes
Attributes Table
| Fet Type: | N-Ch |
| No of Channels: | 2 |
| Drain-to-Source Voltage [Vdss]: | 80V |
| Drain-Source On Resistance-Max: | 26mΩ |
| Rated Power Dissipation: | 53W |
| Qg Gate Charge: | 17.5nC |
| Operating Temp Range: | -55°C to +175°C |
| Input Capacitance: | 2297pF |
| Package Style: | TO-263-3 (D2PAK) |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
CALL Weeks
Quantity
Unit Price
1,500
$0.496
3,000
$0.49
4,500
$0.487
7,500
$0.482
15,000+
$0.472
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1500 per Std. Mfr. Pkg
Package Style:
TO-263-3 (D2PAK)
Mounting Method:
Surface Mount