SMAJ400A
SMAJ Series 3.3 W 494 V Uni-Directional Surface Mount TVS Diode - SMA
ECAD Model:
Mfr. Name: Littelfuse
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
Littelfuse SMAJ400A - Technical Attributes
Attributes Table
Breakdown Voltage-Min: 447V
Clamping Voltage-Max: 648V
Directional: Uni-Directional
Power Dissipation: 3.3W
Peak Output Current: 0.6A
Reverse Leakage Current: 1µA
Peak Power: 400W
Test Current: 1mA
Standoff Voltage: 400V
Operating Temp Range: -65°C to +150°C
Storage Temperature Range: -65°C to +175°C
Breakdown Voltage-Max: 494V
Package Style:  SMA (DO-214AC, SOD-106)
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
Features:
  • Halogen-Free, RoHS compliant
  • For surface mounted applications to optimize board space
  • Low profile package
  • Built-in strain relief
  • Glass passivated junction
  • Low inductance
  • Excellent clamping capability
  • 400 W Peak Pulsepower capability at 10 x 1000 μs waveform, repetition rate (duty cycle): 0.01%
  • Fast response time: typically less than 1.0ps from 0 Volts to VBR min
  • Typical IR less than 1 μA above 12 V
  • High temperature soldering: 260°C/40 seconds at terminals
  • Typical maximum temperature coefficient ΔVBR = 0.1% x VBR@25°C x ΔT