SMBJ170CA-TR
SMBJ Series 600 W 199 V Bi Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AA
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics SMBJ170CA-TR - Technical Attributes
Attributes Table
Breakdown Voltage-Min: 189V
Clamping Voltage-Max: 353V
Directional: Bi-Directional
Power Dissipation: 600W
Peak Output Current: 11.3A
Reverse Leakage Current: 0.2µA
Standoff Voltage: 170V
Reverse Current-Max: 1mA
Operating Temp Range: -55°C to +150°C
Storage Temperature Range: -65°C to +150°C
Breakdown Voltage-Max: 199V