Manufacturer Part #
ADJ56024
ADJ Series DPDT 10 A 24 V Non Latching Sealed PC Pin Power Relay
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:100 per Box |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Panasonic Industry ADJ56024 - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
** Notice Withdrawal of FPCN 113461**This notice formally rescinds the previously issued Product Notice that marked the following Panasonic Industry part numbers as Not Recommended for New Designs (NRFND). Effective Date: ImmediateRetraction Details: After further evaluation and consideration, we have decided to reverse the NRFND status for all the listed parts in the Notice dated 05.30.2025. This change is effective immediately. We apologize for any confusion or inconvenience the previous notice may have caused.
Part Status:
Panasonic Industry ADJ56024 - Technical Attributes
| Relay Type: | Power |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Coil Current: | 10.4mA |
| Nominal Coil Voltage: | 24V |
| Contact Current-Max: | 10A |
| Coil Resistance: | 2.3kΩ |
| Switching Voltage: | 250V |
| Rated Power: | 250mW |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide (AgSnO2) |
| Operating Temp Range: | -40°C to +70°C |
| Height - Max: | 1000mm |
| Termination Style: | PC Pin |
| No of Terminals: | 4 |
Available Packaging
Package Qty:
100 per Box