Manufacturer Part #
AGN200A24
AGN Series High Sensitivity 1 A DPDT 24 VDC Surface Mount Signal Relay
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Tube Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Panasonic Industry AGN200A24 - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
Product Change Notification (PCN) GN/GQ RelaysReason for change Change of manufacturing plantScheduleProducts will be shipped from the new manufacturing plant as follows:GN Relays: from December 2023GQ Relays: from January 2024The package of carton / moisture proof pack / reel will be marked with circled ?K? for one month.
Part Status:
Panasonic Industry AGN200A24 - Technical Attributes
| Relay Type: | Telecom |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Coil Current: | 9.6mA |
| Nominal Coil Voltage: | 24V |
| Contact Current-Max: | 1A |
| Coil Resistance: | 2.5kΩ |
| Switching Voltage: | 110V |
| Contact Material: | Silver Palladium |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Termination Style: | Gull Wing |
| No of Terminals: | 8 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Features & Applications
The AGN series from Panasonic Electric Works (formerly Aromat) is an ultra small, extremely compact Signal relay. This series has a Double Pole Double Throw contact arrangement. The AGN series is available in both tube and reel packaging (part numbers ending with X or Z).
The AGN200A24 is a Double Pole Double Throw (DPDT), ultra small Signal relay. With a 24 VDC nominal coil voltage and 140 mW operating power, the AGN200A24 is rated to 1 amp and is single side stable. The AGN200A24 is a surface mount device.Available Packaging
Package Qty:
50 per Tube
Mounting Method:
Surface Mount