Manufacturer Part #
770581-1
MATE-N-LOK 12 Position Positive Lock Free Hanging Plug Housing
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1 per Box |
||||||||||
| Date Code: | 2528 | ||||||||||
TE Connectivity 770581-1 - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
General Description of Changes:As a valuable TE customer, please be aware of adding an additional resin (PA66/6) option for this product. Necessary qualification tests as per the Product specification were performed and passed. Product color may have slight color shade difference between current and new additional material, Before: PA66/6 After:PA66/6.Reason for Changes:We are standardizing our global resins and adding an additional resin option to prevent global inventory shortages and interruptions in supply. There is no impact to fit, function, or performance of the part.
Mini MNL Plug housings resin change backThe material change communicated earlier will not be implemented (Future PCN 36699). PCN E-13-016757 consists of Header assemblies and plug housings. Through PCN E-15-001261 we are cancelling the resin change of only plug housings. Reason For Change: Product Improvement
Part Status:
TE Connectivity 770581-1 - Technical Attributes
| No of Positions: | 12 |
| No of Rows: | 2 |
| Contact Termination: | Male/Pin Crimp |
| Pitch: | 4.14 mm |
| Style/Orientation: | Free Hanging Plug |
| Termination: | Crimp |
| Operating Temp Range: | -20°C to +105°C |
| Voltage Rating: | 600V |
| Current Rating: | 9.5A |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Material: | Nylon |
| Gender: | Male |
| Type: | Plug |
| Mating Type: | Positive Lock |
| Color: | White |
Features & Applications
Tyco Electronics is the world’s leading connector manufacturer. Tyco Electronics Soft Shell Pin & Socket Connectors (Mate-N-Lok Series) is one of the most popular plastic connectors in use today.
Soft Shell Pin & Socket Connectors provide a highly economic and reliable way of grouping multiple-lead connections in today’s marketplace. The Soft Shell series is both compact and highly durable where operating temperatures might vary from –40C to -105C
Available in panel or free-hanging configurations, the Soft Shell Pin & Socket family offers interconect solutions for wire-to-wire and wire-to-board pin and receptacle connector applications.
Mini Universal Mate-N-Lok is a wire-to-wire and wire-to-board connector system that is fully polarized to provide proper plug-to-cap mating that incorporates a positive locking mechanism. Available in both free hanging and panel mount with contacts that accept wire size range 30-16 AWG.
Mini Unviersal Mate-N-Lok Series Free Hanging Plug Housing 12 Positions Dual Row Soft Shell Connector
770581-1 is a Softshell Free Hanging Plug Housing with 12 (plug/male) contact positions dual row housed in a plastic body
The 77058-1 comes without contacts. See Accessories for Contact options.
Mating options can also be found in the Related Products Tab
Available Packaging
Package Qty:
1 per Box