Manufacturer Part #
1-770904-1
Socket Contact Gold Crimp 18-22 AWG Stamped
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:4500 per Reel Mounting Method:Wire Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2432 | ||||||||||
Product Specification Section
TE Connectivity 1-770904-1 - Product Specification
TE Connectivity 1-770904-1 - Technical Attributes
Attributes Table
| Style: | Non-Insulated |
| Type: | Crimp Contact |
| Wire Gauge: | AWG 22-18 |
| Contact Material: | Gold Over Nickel |
| Contact Plating: | Tin |
| Current Rating: | 11.2A |
| Gender: | Female Receptacle |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Voltage Rating: | 600V |
| Shielding: | No |
| Mounting Method: | Wire Mount |
Pricing Section
Global Stock:
9,000
USA:
9,000
On Order:
0
Factory Lead Time:
42 Weeks
Quantity
Unit Price
4,500+
$0.24
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
4500 per Reel
Mounting Method:
Wire Mount