Manufacturer Part #
DF60-8PCFA(07)
Blade Contact Gold 8 AWG Crimp
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Hirose Electric | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:700 per Reel Mounting Method:Cable Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2531 | ||||||||||
Product Specification Section
Hirose Electric DF60-8PCFA(07) - Product Specification
Hirose Electric DF60-8PCFA(07) - Technical Attributes
Attributes Table
| Style: | Non-Insulated |
| Type: | Crimp Contact |
| Wire Gauge: | AWG 8 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Current Rating: | 50A |
| Gender: | Male |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Voltage Rating: | 1000V |
| Mounting Method: | Cable Mount |
Pricing Section
Global Stock:
1,400
USA:
1,400
On Order:
0
Factory Lead Time:
12 Weeks
Quantity
Unit Price
700
$0.985
1,400+
$0.955
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
700 per Reel
Mounting Method:
Cable Mount