Manufacturer Part #
USB4235-03-C
USB4235 Series USB 2.0 Type-C 16-Pin 240W 6.5mm Profile Vertical Connector - TH
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | GCT | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:600 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
GCT USB4235-03-C - Technical Attributes
Attributes Table
| Style: | USB Type C |
| Interface/Version: | 2.0 |
| Gender: | Female |
| No of Positions: | 16 |
| Current Rating: | 5A |
| Voltage Rating: | 48V |
| Color: | Black |
| Insulation Resistance: | 100MΩ |
| Operating Temp Range: | -25°C to +85°C |
| Mating Cycles: | 20000 |
| Rated Power: | 240W |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
7 Weeks
Quantity
Unit Price
600
$0.55
1,200
$0.54
1,800
$0.535
3,000+
$0.525
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
600 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount