Manufacturer Part #
EEU-FC1J121B
FC Series 63 V 220 uF 105°C Ø 10 x 16 mm LS=5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:500 per Ammo Pack |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry EEU-FC1J121B - Product Specification
Panasonic Industry EEU-FC1J121B - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | FC |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 220µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 63V |
| Lifetime@Temperature: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Ripple Current: | 600mA |
| Impedance: | 0.194Ω |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dissipation Factor: | 0.22% |
| Leakage Current: | 75.6µA |
| Dimension: | L 16mm x D 10mm |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
500
$0.225
1,500
$0.22
5,000
$0.215
7,500+
$0.21
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
500 per Ammo Pack