Manufacturer Part #
EEU-FS0J512
FS A Series 6.3 V 5100 uF 105°C 12.5 x 25 mm LS=5 mm Electrolytic Capacitor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry EEU-FS0J512 - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | FS |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 5100µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 6.3V |
| Lifetime@Temperature: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -40°C to +105°C |
| Ripple Current: | 2.552A |
| Impedance: | 15mΩ |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 25mm x D 12.5mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
200
$0.55
600
$0.535
2,000
$0.525
3,000+
$0.515
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Mounting Method:
Through Hole