Manufacturer Part #
UCL1V101MNL1GS
UCL Series 35 v 100 uf 105'c 8x10mm Low Imp. 2k hours SMD Electrolytic
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nichicon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:500 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2414 | ||||||||||
Product Specification Section
Nichicon UCL1V101MNL1GS - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | UCL |
| Type: | Can - SMT |
| Capacitance: | 100µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 35V |
| Lifetime@Temperature: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Ripple Current: | 850mA |
| Impedance: | 0.08Ω |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Leakage Current: | 35µA |
| Dimension: | H 10mm x D 8mm |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
21 Weeks
Quantity
Unit Price
500
$0.215
1,500
$0.21
5,000+
$0.205
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
500 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount