Manufacturer Part #
UPW1J101MPD6
PW Series 100 uF 63V ±105°C Ø8 x 15 mm LS=3.5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nichicon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2516 | ||||||||||
Product Specification Section
Nichicon UPW1J101MPD6 - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | PW |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 100µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 63V |
| Lifetime@Temperature: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Ripple Current: | 535mA |
| Impedance: | 230mΩ |
| Lead Spacing: | 3.5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 15mm x D 8mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
443
USA:
443
Factory Lead Time:
37 Weeks
Quantity
Unit Price
200
$0.115
500
$0.113
1,500
$0.111
3,000
$0.11
10,000+
$0.106
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Mounting Method:
Through Hole