RMCF0805FT1M80
RMCF Series 0805 0.125 W 1.8 MOhm ±1% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
ECAD Model:
Mfr. Name: Stackpole Electronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
Stackpole Electronics RMCF0805FT1M80 - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 1.8MΩ
Rated Power: 0.125W
Tolerance (%): ±1%
Temp Coefficient: ±200ppm/°C
Rated Current: 2A
Technology: Thick Film
Working Voltage-Nom: 150V
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Case Size: 0805 (2012 Metric)
Height - Max: 0.65mm
No. of Terminations: 2
Overload Voltage - Max: 300V