RNF14FTD1K43
RNF Series 0.25 W 1.43 kΩ ±1% ±100 ppm/°C Axial Metal Film Resistor
Product Specification Section
Stackpole Electronics RNF14FTD1K43 - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 1.43kΩ
Rated Power: 0.25W
Tolerance (%): ±1%
Temp Coefficient: ±100ppm/°C
Technology: Metal Film
Working Voltage-Nom: 250V
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Dimension: L  6.35mm x D  2.35mm
Height - Max: 2.6mm
No. of Terminations: 2
Overload Voltage - Max: 500V